جستجوهای بدون کلیک در حال افزایش هستند!

by saeed namazi

Zero-Click Searches یا جستجوهایی که منجر به کلیک نمی شوند در حال افزایش هستند و سوال اینجاست که آیا می توانیم ترافیک از دست رفته را مجددا بدست بیاوریم.

واقعیت شکه کننده آن است که حدود ۵۰% جستجوها در گوگل، بدون کلیک خاتمه می یابند و این عدد در حال افزایش است! این موضوع مهم، در واقع یک تهدید برای وب سایت هاست، علی الخصوص وب سایت هایی که در موضوعاتی همچون گردشگری، هتلداری، آشپزی و … فعالیت می کنند. این موضوع برای آن دسته از مدیرانی که به صورت مستقیم از وب سایت شان درآمد کسب می کنند مهم تر است.

ممکن است از زمان رونمایی rich result ها و با پیشروی آن ها متوجه افت ترافیک ارگانیک خود شده باشید. اما آیا می توان این ترافیک از دست رفته را به همان سادگی بازگرداند؟ قطعا نه!

سوال اینجاست که چرا جستجوها به کلیک منجر نمی شود؟ دلیل اصلی این است که کاربران بدون کلیک به آنچه می خواهند دست پیدا می کنند.

مثلا وقتی در گوگل لیورپول را به فارسی یا انگلیسی جستجو کنید، در نگاه اول آخرین نتایج تیم فوتبال لیورپول را می بینید و همچنین می توانید زمان برگزاری دیدارهای آینده این تیم را مشاهده کنید. پس کاربرانی که به دنبال آخرین نتایج لیورپول هستند دیگر نیاز ندارند بر روی لینک های موجود در نتایج گوگل کلیک کنند!

پس دلیل اصلی جستجوهای بدون کلیک، آن است که کاربران اطلاعات خود را به روش های مختلف و بدون کلیک به دست می آورند.

تفاوت نتایج یک جستجو در گوگل را در سایت ۲۰۰۴ و ۲۰۲۰ ببینید:

جالب است بدانید زمانی که در نتایج جستجوی گوگل snippet ها نمایش داده می شوند، کلیک بر روی لینک اول گوگل تا ۳۹% کاهش می یابد:

با این اقدامات گوگل و استفاده وسیع از Featured Snippet ها و نمایش آن ها در نتایج جستجوی کاربران و علاوه بر این ترغیب بیشتر مدیران وب‌سایت ها به سازگاری با این قوانین، مدیران کسب و کارها خود را در یک بازی نابرابر با گوگل قرار می دهند.

گوگل می داند که کدام کلمات و عبارات بیشترین جستجوها را دارند و چگونه می تواند مخاطبان را به سمت خرید هدایت کند و وب‌سایت های دیگر هم به سادگی نمی توانند با گوگل رقابت کنند.

البته توجه داشته باشید که در ایران خوشبختانه ماجرا کمی فرق می کند، چون گوگل فروش اینترنتی در ایران ندارد! اما باید برای آن آماده باشید!

اما مدیران وب‌سایت ها چگونه می توانند با این روند مقابله کنند و ترافیک از دست رفته خود را بازگردانند. شاید موارد زیر راهگشا باشد:

۱- هدفگذاری بر روی کلیدواژه های دنباله دار یا Long tail keywords در مقیاس بزرگ

۲- درک اینکه چگونه و چه زمانی می توان محتوای بهتری از گوگ به کاربران ارائه داد

۳- اتخاذ تصمیمات آگاهانه و درست با توجه به اطلاعاتی که در دسترس داریم

 

۱- هدفگذاری بر روی کلیدواژه های دنباله دار یا Long tail keywords در مقیاس بزرگ

شما می توانید با گوگل ادوردز بهترین کلیدواژه های دنباله دار یا Long tail keywords را بیایید و در مقایس گسترده بر روی آن‌ها سرمایه گذاری کنید.

اگر فرض کنیم Featured Snippet ها بر روی کلمات کلیدی کوتاه بیشتر تمرکز دارند و در ازای جستجوی این نوع کلمات به کاربران نمایش داده می‌شوند، می توان با سرمایه گذاری بر روی کلمات و عبارات دنباله‌دار همچنان در معرض دید کاربران قرار گرفت و ترافیک ارگانیک دریافت کرد.

البته کار در کلمات و عبارات فارسی فعلا راحت تر است و به همین دلیل فعلا سایت های فارسی ترافیک چندانی از دست نداده اند ولی شاید این موج روزی وب‌سایت های ایرانی را هم گرفتار کند.

۲- درک اینکه چگونه و چه زمانی می توان محتوای بهتری از گوگ به کاربران ارائه داد

آیا می توانیم با محتوا به جنگ گوگل برویم؟ شاید!

وقتی می خواهید روی یک کلمه یا عبارت کلیدی تمرکز کنید به دنبال پاسخ به سوالات فرعی کاربران، مقایسه و یا اطلاعاتی باشید که گوگل به کاربران ارائه نمی دهد.

اگر فعلا اطلاعات وب سایت یا کسب و کار شما در قالب Featured Snippet ها به کاربران ارائه نمی شود که مشکلی ندارید! اما اگر فکر می کنید باید با این آن‌ها بجنگید، سعی کنید آن‌ها را دور بزنید و به سراغ کلمات و عبارات کلیدی بروید که باعث نمایش آن‌ها نمی شود!

۳- اتخاذ تصمیمات آگاهانه و درست با توجه به اطلاعاتی که در دسترس داریم

تصمیمات اشتباه نگیرید و بر روی استراتژی های منسوخ و قدیمی اصرار و پافشاری نکنید؛ سعی کنید قبل از تصمیم گیری، اطلاعات مناسب را جمع آوری کنید که حداقل از نظر زمان و هزینه ضرر نکنید.

مثلا ممکن است تصمیم بگیرید خودتان و همکارانتان را راضی کنید تا از Structured Data استفاده نکنند تا عملا Featured Snippet های کمتری به کاربران نمایش داده شود؛ آیا این راهکار عملی می شود؟ اصلا.

اتفاقا باید تلاش کنید که شما هم قواعد دیتای ساخت یافته را به صورت کامل در وی‌سایت تان رعایت کنید تا حداقل اگر نمی توانید ترافیک ارگانیک جذب کنید، شانس دیده شدن لینک های شما در نتایج گوگل افزایش یابد.

ممکن است کاربری که در مورد مباحث سئو جستجو می کنند، چندین بار لینک های مختلف سایت شما را ببینید و بالاخره در جایی که اطلاعات را به سادگی به دست نمی آورد به شما رجوع کند.

 

نکته مهم

اگر فرض کنیم که این نوع جریانات، جذب کاربر را سخت تر از گذشته می کند، باید قدر کاربرانی که به سختی جذب می کنید را بیش از پیش بدانید.

رابط کاربری و UX مناسب وب سایت شما باعث می شود که کاربری که جذب وب‌سایت شما شده، زمان بیشتری را در آن سپری کند و احتمال بازگشت مجدد کاربر به وب‌سایت شما نیز افزایش پیدا کند.

همچنین سعی کنید از روش‌هایی استفاده کنید که کاربران جذب شده از طریق موتورهای جستجو را به روش های دیگر مانند ارسال پیام، ایمیل، نوتیف و … به وب‌سایت خودتان باز گردانید.

اگر در گذشته شما در بستر موتورهای جستجو با دیگر وب‌سایت ها رقابت می کردید، الان باید با خود موتورهای جستجو هم رقابت کنید. رقابت با موتورهای جستجو علی الخصوص گوگل که خود قواعد بازی را تعیین می کنند، به دیتای کامل کاربران دسترسی دارند و منابع‌شان نامحدود است، کمی مشکل به نظر می‌رسد. پس سعی کنید با این قواعد همراه شویم تا ضرر نکنید.

You may also like

Leave a Comment